Нови детали за авионот што исчезна во Сплит: Патниците биле од Германија и Хрватска


Српскиот претседател Александар Вучиќ по телефонскиот разговор со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека станало збор и за ситуацијата на бојното поле, а Путин му кажал дека има договор што е на маса во Москва и Киев.

„Реков дека сакаме да се воспостави мир што е можно поскоро, а тој ми рече дека има понуден договор со кој се запознаени и кој е на маса во Киев, Москва и западните центри. Но, не е мое да зборувам за тоа. Се надевам дека ќе биде воспоставен мир, Србија се залага за тоа“, рече Вучиќ.

Како што кажа српскиот претседател, Путин му рекол дека секогаш кога ќе треба, може повторно да му се јави.

Инаку двајцата лидери за време на разговорот договија испорака на гас во Србија за три години со непроменети услови. Како што објасни Вучиќ,  цената ќе биде многу поволна.

„Во зависност од дополнителните разговори со ‘Гаспром’, ќе можеме да ви ја кажеме точната цена. Ако пресметаме сега, тоа е 3 пати помалку, а во зима ќе биде 10 пати помалку од она што ќе го плати Европа“, рече Вучиќ.

ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Огромен пожар во фабрика во Осиек: Да не се излегува, може да има канцерогени материи

Околу 40 минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанија во населбата Бријест во Осиек. Пластична маса и амбалажа гори, извести полицијата. Децата од...

Вјоса Османи за Си-ен-ен: Ако не се соочи со мерки, Србија би можела да го повтори насилството врз остатокот од регионот

Одговорноста за нападот во Бањска ја презеде поранешниот потпретседател на Српската листа, Милан Радоичиќ, кој во вторникот беше сослушан во белградското обвинителство, но косовската...

(Видео) Автобусот кај Венеција паднал од височина од 30 метри

Дваесет и едно лице загина, меѓу кои две деца, а 15 се повредени, од кои пет потешко, кога автобус со туристи падна од надвозник...

Трагедија во Нови Сад, човек паднал од кран и починал на лице место

Непознат маж паднал од кран на голема височина во Нови Сад и починал на лице место. Брзата помош веднаш интервенирала. „На лице место е констатирана смрт“,...

Битиќи и Бектеши на средби во ЕБРД: Поддршка за реализација на енергетски проекти за забрзана енергетска трансформација

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, и министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска, во Лондон, остварија средба со генералната директорка во Европската банка за...