Новиот сопственик на Челси: Ќе продолжиме да градиме победничка историја на „Стемфорд бриџ“


Англискиот премиерлигаш Челси од денеска и официјално има нови сопственици. За 4,25 милиони фунти, инвестицискиот фонд предводен од американскиот милијардер Тод Боли го купи клубот од „Стемфорд бриџ“.

„Наша чест е да го преземе Челси, еден од најголемите ангглиски и европски клубови. Визијата е јасна, би сакале да ги направиме нашите навивачи горди. Ќе инвестираме во инфраструктурата и во професионалниот погон, ќе работиме на подобрување на условите за младинскиот тим, ќе ги привлекуваме најголемите таленти и ќе продолжиме да градиме победничка историја за Челси“, изјави Тод Боли, кој ќе биде претседател на клубот.

Сега почнува нова ера за Челси, период по заминувањето на рускиот тајкун Роман Абрамович. Новите сопственици најавуваат и сериозни инвестиции во играчкиот кадар за следната сезона.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...