Ново торнадо во САД, има и загинати


Во торнадо во САД загинаа најмалку шест лица. Гувернерот на Кентаки, сојузната американска држава која е погодена од торнадото, рече дека може да има најмалку 50 мртви.

Веднаш штом Кентаки се опорави од разорниот пустош на 11 декември, кога неколку торнада ечеа низ земјата, во петокот и саботата повторно се случи нова природна катастрофа, во која, покрај загинатите, многу луѓе останаа заробени во своите домови, амногу објекти беа урнати, објави „Вашингтон пост“.

„Извештаите се депресивни“, изјави гувернерот на Кентаки, Енди Бешир за локалната ТВ станица.

Торнадото помина низ четири држави – Арканзас, Кентаки, Мисури и Тенеси, а експертите проценуваат дека траело невообичаено долго за овој дел од годината.

Властите во Илиноис и Мисисипи, исто така, забележаа штета од торнадо.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...