PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Ново торнадо во САД, има и загинати

Jan 3, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Во торнадо во САД загинаа најмалку шест лица. Гувернерот на Кентаки, сојузната американска држава која е погодена од торнадото, рече дека може да има најмалку 50 мртви.

Веднаш штом Кентаки се опорави од разорниот пустош на 11 декември, кога неколку торнада ечеа низ земјата, во петокот и саботата повторно се случи нова природна катастрофа, во која, покрај загинатите, многу луѓе останаа заробени во своите домови, амногу објекти беа урнати, објави „Вашингтон пост“.

„Извештаите се депресивни“, изјави гувернерот на Кентаки, Енди Бешир за локалната ТВ станица.

Торнадото помина низ четири држави – Арканзас, Кентаки, Мисури и Тенеси, а експертите проценуваат дека траело невообичаено долго за овој дел од годината.

Властите во Илиноис и Мисисипи, исто така, забележаа штета од торнадо.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ