Новото засилување на Ливерпул избран за играч на сезоната во Португалија


Бенфика минатата сезона ја заврши на третата позиција, но во своите редови го има најдобриот играч во португалското првенство.

Дарвин Нуњез кој се пресели во Ливерпул ја освои наградата за играч на сезоната во 2021/2022. Нуњез сезоната ја заврши со 34 постигнати гола и четири асистенции на 41 натпревар во сите натпреварувања.

Нуњез за Бенфика настапуваше од септември 2020 година. Во октомври 2019 година Нуњез дебитираше за Уругвај и досега постигна два гола на 11 натпревари. Пред трансферот во Португалија Уругваецот го носеше дресот на Алмерија во Сегунда, летово е најскапиот трансфер во Премиер лигата.

Коментари

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...