Нуклеарна војна не се добива, сите ќе бидат губитници, ја предупреди Столтенберг Русија


Фото: Влада

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја предупреди Русија да не користи нуклеарно оружје во војната во Украина.

„Нашата порака е јасна: по употребата на нуклеарно оружје, сите страни ќе бидат губитници“, изјави Столтенберг за весникот „Велт“.

Столтенберг истакна дека НАТО во моментов нема индикации дека руското нуклеарно оружје е ставено на повисоко ниво на подготвеност од почетокот на војната во Украина.

Исто така шефот на Алијансата го повика Западот да и достави тешко вооружување на Украина.

„На Украина итно и треба тешко вооружување. Западот треба да ги интензивира тие испораки и да се подготви за долгорочен ангажман“, објасни тој.

Столтенберг додаде дека само на тој начин Украина може успешно да се одбрани од руската инвазија.

Неговата порака е дека Украина мора да се подготви за долга војна со Русија, што може да трае со месеци, а можеби и со години.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...