PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Нуклеарна војна не се добива, сите ќе бидат губитници, ја предупреди Столтенберг Русија

May 7, 2022

[ad_1]

Фото: Влада
PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја предупреди Русија да не користи нуклеарно оружје во војната во Украина.

„Нашата порака е јасна: по употребата на нуклеарно оружје, сите страни ќе бидат губитници“, изјави Столтенберг за весникот „Велт“.

Столтенберг истакна дека НАТО во моментов нема индикации дека руското нуклеарно оружје е ставено на повисоко ниво на подготвеност од почетокот на војната во Украина.

Исто така шефот на Алијансата го повика Западот да и достави тешко вооружување на Украина.

„На Украина итно и треба тешко вооружување. Западот треба да ги интензивира тие испораки и да се подготви за долгорочен ангажман“, објасни тој.

Столтенберг додаде дека само на тој начин Украина може успешно да се одбрани од руската инвазија.

Неговата порака е дека Украина мора да се подготви за долга војна со Русија, што може да трае со месеци, а можеби и со години.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ