Објавен првиот заеднички портрет на војводата и војвотката од Кембриџ (ФОТО)


Првиот заеднички портрет на војводата и војвотката од Кембриџ, принцот Вилијам и Кејт Милдтон, е изложен во музејот Фицвилијам, на Универзитетот во Кембриџ.

Автор на портретот е наградуваниот британски портретист Џејми Корет.

Ова уметничко дело беше нарачано минатата година од страна на Royal Portraits Fund од Кембриџшир како подарок за жителите на округот.

„Најнеобичната привилегија во мојот живот“, изјави авторот на портретот Корет.

Кралската двојка го посети музејот Фицвилијам на денот кога портретот првпат ѝ беше откриен на јавноста.

По тој повод се сретнале со авторот Корет.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...