Објавени нови сателитски снимки – Мариупол уништен


Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси го посети украинскиот претседател Володомир Зеленски во Киев.

На видеото кое штотуку го сподели Зеленски се гледа како Пелоси пристигнува со делегација од американски претставници.

„Ве посетуваме за да ви се заблагодариме за вашата борба за слобода. Вашата борба е борба за сите. Затоа наша обврска е да бидеме тука за вас додека не заврши борбата“, рече Пелоси.

Некои цивили веќе се евакуирани од фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол, откако беше воведен прекин на огнот, изјави командантот на Азовскиот полк, еден од украинските војници кој беше заробен во Азовстал.

Капетанот Свјатослав Паламар, заменик командант на Азовскиот полк, изјави дека прекинот на огнот, кој требаше да започне во 6 часот по локално време, конечно започна во 11 часот по локално време.

„Засега, точно е, двете страни го почитуваат режимот за прекин на огнот“, рече тој и истакна дека конвојот за евакуација доцнел, пренесуваат медиумите.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...