Објавено видео од бомбардирањето на „Азовстал“


Бугарија ќе ја поправа украинската воена опрема, одлучи бугарското Национално собрание, кое, сепак, не даде согласност да испорака на оружје во Украина.

Парламентот ѝ дава дозвола на владата да преземе мерки за хуманитарна, финансиска и воено-техничка помош за Украина, објави претседателот на Народното собрание, Никола Минчев, наведувајќи ги видовите на поддршка вклучени во одлуката:

„Континуирана поддршка за членство на Украина во Европската Унија, помош за украинските граѓани што бегаат од војната, обезбедување можност за извоз на украинско жито во Варна, зајакнување на енергетската соработка, особено снабдувањето со електрична енергија од Украина и природен гас, работи за поправка на украинската воена опрема во воените претпријатија на Република Бугарија и продолжување на испораката на хуманитарна помош, особено лекови, облека и прехранбени производи“, рече Минчев.

На одлуката претходеше жестока расправа, која траеше повеќе од 6 часа.

Од трите поднесени предлог-резолуции, Народното собрание го усвои предлогот на Промената продолжува со гласови на 200 пратеници.

Во пракса, усвоениот текст ги содржеше барањата на украинскиот амбасадор во Бугарија, кој рано утринава испрати писмо до бугарскиот парламент. Така воената помош се трансформира во поправка на украинската воена опрема во фабриките во Бугарија, пишува „бнр.бг“.

Пред парламентот се одржаа протести и контрапротести. Додека едните повикуваа на неутралност и порачаа дека не треба Бугарија да учествува со каква било форма на воена помош, другите бараа да се поддржи одлуката за воена помош.

ТОП ВЕСТИ

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...