Обамејанг пак стрелец, Барса со три поени од Баскија

Баерн Минхен ја презедоа контролата на мечот за да стигнаат до 90:75 победа на гости во „Палау Блауграна“ за да израмнат на 1:1 во плејоф серијата во Евролигата.

Дешон Томас постигна 19 од своите 25 поени во првото полувреме, за на полувреме да се отиде со двоцифрена предност (48.35), а додаде и 7 скока и 2 асистенции. Барса се врати во третата четвртина, но Андреас Обст ги врати Баерн со две тројки во низа за 67:56 водство.  Обст исто така беше клучен за тимот на Андреа Тринкијери со вкупно 15 поени, а Огњен Јарамез додаде 11 поени.

За Барса, Никола Миротиќ имаше 16 поени и 6 скока, а Николас Лапровитола исто така имаше 16 поени. Серијата следната недела се сели во Минхен за третиот и четврти натпревар (27 и 29 април).

Израмнето е и меѓу Армани Милано и Анадолу Ефес, откако италијанскиот клуб ја доби втората пресметка на домашен терен со 73:66 со одлична последна четвртина.

ЕВРОЛИГА, 1/4 ФИНАЛЕ

(1:1) Барселона – Баерн Минхен 75:90 (18:23, 17:25, 21:19, 19:23)

(1:1) Олимпија Милано – Анадолу Ефес 73:66 (19:17, 14:16, 20:19, 20:14)

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...