Обид за атентат врз украинскиот претседател Володимир Зеленски, подготвен од елитна чеченска паравоена група, е спречен во регионот на Киев.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Тие биле прекинати во нивниот план, објавија Украинците. Оваа вест ја објави портпаролот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина.

Чеченија порано војуваше со Москва, но сега е под контрола на режимот на Путин. На чело е Рамзан Кадиров, под чија контрола е и паравојската и затоа групата се вика Кадировска.