(Од минута во минута) Денеска нови преговори, ракетен напад врз градот Љуботин, ослободен е Ирпин

Денес е 34. ден од руската инвазија на Украина

Клучни настани

Денеска во 9:30 часот во Истанбул почнуваат мировните преговори меѓу Русија и Украина

Русија е подготвена да се откаже од некои барања

Зеленски: Ирпин е ослободен, окупаторите се оттурнати и од Киев

Кулеба ги советува украинските преговарачи: Не јадете и не пијте ништо додека сте со Русите

Од минута во минута

08.45 Украина: Ракетен напад врз градот Љуботин, куќи срамнети со земја

Руските вооружени сили извршија ракетен напад врз градот Љуботин во североисточниот дел на регионот Харков, соопштија украинските власти

08.40 Денеска во 9:30 часот во Истанбул почнуваат мировните преговори меѓу Русија и Украина

Преговорите меѓу руската и украинската делегација во Истанбул ќе започнат денеска во 9:30 часот, соопшти денеска кабинетот на турскиот претседател

08.38 Песков: Русија нема да користи нуклеарно оружје поради Украина

Русија ќе прибегне кон нуклеарно оружје само ако нејзиното „постоење“ е загрозено, а не поради исходот од сегашниот конфликт со Украина, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков

08.35 Шон Пен пристигна во Украина

Американскиот актер Шон Пен преку Твитер ја информираше јавноста дека пристигнал во Украина за да им помогне на бегалците.

08.30 Голем број Украинци се уште се кријат во метрото, не знаејќи што се случило со нивните домови

Тажни фотографии од станицата на метрото во Харков, каде засолниште нашле многу Украинци

08.25 Кулеба ги советува украинските преговарачи: Не јадете и не пијте ништо додека сте со Русите

Украинскиот министер за надворешни работи ги советуваше украинските преговарачи да не јадат и пијат ништо додека преговараат со Русите, откако се појавија информации дека Роман Абрамович и некои членови на украинската делегација се отруени

08.20 Преговарачкиот тим на Украина пристигна во Истанбул

Украинската делегација вчера вечерта слета со приватен авион на аеродромот Ататурк. Претходно во Истанбул пристигна руска делегација.

08.10 Зеленски: Ирпин е ослободен, окупаторите се оттурнати и од Киев

Во новото видео обраќање, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека украинските војници го ослободиле Ирпин и напредуваат во регионот на Киев, враќајќи ја контролата врз украинската територија

08.00 Русија е подготвена да се откаже од некои барања

Русија повеќе не сака Украина да биде „деназифицирана“ и е подготвена да му дозволи на Киев да се приклучи на Европската унија доколку таа остане воено неврзана како дел од тековните преговори за прекин на огнот, велат извори блиски до преговарачите.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...