(Oд минута во минута) Зеленски го повика Западот да се договори за ембарго на руската нафта, САД ја предупредија Индија

Денеска е 42. ден од руската инвазија.

Најновите вести од минута во минута:

08:40 Градоначалникот на Мариупол: Над 5.000 цивили се убиени во градот

Градоначалникот на Мариупол изјави дека бројот на убиени цивили во градот е повеќе од 5.000 лица.

Украинските власти собираат докази за можни руски воени злосторства во Украина. Неодамнешните обвинувања против режимот на Владимир Путин доведоа до дополнителни санкции од Западот.

08:30 Канада го повика рускиот амбасадор на разговор

Канада го повика рускиот амбасадор за убиствата на цивилите во киевските предградија Буча и Ирпин, изјави министерката за надворешни работи Мелани Жоли.

08:20 САД ја предупредија Индија да не се приближува до Русија

Главниот економски советник на американскиот претседател, Џо Бајден, рече дека САД ја предупредиле Индија дека не сакаат земјата премногу да се доближи до Русија.

„Нашата порака до индиската влада е дека трошоците и последиците од преминот кон поексплицитно стратешко партнерство со Русија ќе бидат значајни и долгорочни“, изјави за новинарите во средата директорот на Националниот економски совет на Белата куќа, Брајан Дис.

08:10 Украина може апсолутно да победи во војната против Русија, тврди Пентагон

Украина може апсолутно да ја добие војната против Русија, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби на денешниот брифинг.

„Се разбира дека тие можат да го добијат ова. Доказот е буквално во резултатите што ги гледате секој ден. Апсолутно можат да победат“, рече Кирби.

08:00 Зеленски го повика Западот да се договори за ембарго на руската нафта

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика Западот да се договори за ембарго на руската нафта бидејќи војната во Украина влегува во својата шеста недела.

Во своето обраќање, Зеленски рече дека Москва заработува толку многу пари од извозот на нафта што не мора сериозно да ги сфаќа мировните преговори и го повика демократскиот свет да се држи настрана од руската нафта.

 

 

 

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...