(Од минута во минута) Зеленски: Русите се повлекуваат зошто ние ги избркавме, Русија објави прекин на огнот во Мариупол

Го следиме 36-тиот ден од руската инвазија на Украина.

Клучни податоци:

Русија најави прекин на огнот во Мариупол, ќе се отворат хуманитарни коридори
Во ноќното обраќање, Зеленски рече дека преговорите со Русија се во тек, но дека тоа се само зборови
Американските и западните разузнавачки претставници велат дека советниците го лажат Путин поради војната во Украина и воената диверзантска опрема
Мировните преговори меѓу Русија и Украина продолжуваат в петок
САД тврдат дека Русите се повлекуваат од Чернобил
Германија тврди дека Русија се предомислила да плаќа гас во рубли, ќе дозволи плаќање во евра
Русија најави дека нивните операции се одвиваат според планот и дека прегрупирањето и повлекувањето е дел од стратегијата
Русија најави дека не гледа голем напредок во вчерашните преговори

Од минута во минута:

09:32 (Видео) Украинската војска објави видео од борбите околу Киев

Украинската национална гарда објави видео на кое велат дека ги прикажува борбите околу Киев.

„ Единиците на Националната гарда на Украина продолжуваат да го бранат Киев и да ја уништуваат непријателската опрема. Гардистите од првите денови на целосната инвазија на руските трупи се активно вклучени во одбраната на Киев во сите правци. Во правец на Киев, нашите артилериски единици уништија две самоодни артилериски единици, ракетни фрлачи и неколку десетици непријателски оклопни возила и возила“ објавија тие.

09:30 Кличко: Зеленски отпатува во Германија

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, на Твитер објави дека претседателот Володимир Зеленски отпатувал во Германија на средба.

09:20 Висок дипломат на ЕУ: Путин мислеше дека работите одат подобро отколку што навистина се

Путин мислеше дека работите се одвиваат подобро отколку што навистина се. Ова е проблем кога се опкружувате со мажи кои само ви кажуваат „да“ или едноставно седите со нив на крајот од многу долга маса, изјави за „Ројтерс“ висок дипломат на ЕУ.

09:16 Британски разузнавачи: Во наредните денови во Киев ќе се водат тешки борби

Британското Министерство за одбрана штотуку го објави својот најнов разузнавачки извештај во кој тие сугерираат дека најверојатно ќе има тешки борби во наредните денови во Киев.

„ И покрај руските изјави кои укажуваат на намерно намалување на воената активност околу Чернихив, значителните руски гранатирања и ракетни напади продолжија.

09:13 Шефот на француската разузнавачка служба е сменет бидејќи не ја предвидел руската инвазија

Директорот на француската воена разузнавачка служба, генерал Ерик Видо, ќе биде сменет од функцијата бидејќи ја отфрлил можноста за руска инвазија на Украина, пренесоа француските медиуми.

09:08 Русија објави прекин на огнот во опколениот Мариупол

Руското Министерство за одбрана објави прекин на огнот во украинскиот пристанишен град Мариупол за да се овозможи евакуација на цивили.

„ За да успее оваа хуманитарна операција, предлагаме да се спроведе со директно учество на Високиот комесаријат за бегалци на ОН и Меѓународниот комитет на Црвениот крст“, се вели во соопштението на Министерството.

09:05 (Видео) Зеленски: Русите се повлекуваат од Киев затоа што ние ги избркавме

Преговорите со Русија се во тек, но тоа се само зборови, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски во видео порака објавена на социјалните мрежи во средата вечерта.

„ Да, имаме процес на преговори, но тоа се само зборови, без ништо конкретно“, рече Зеленски.

08:58 Преговорите меѓу Русија и Украина продолжуваат утре

Русија и Украина ќе ги продолжат своите онлајн мировни преговори на 1-ви април, изјави висок украински функционер, по завршувањето на последната рунда разговори во Турција.

Украинскиот преговарач Дејвид Арахамиа објави дека Украина предложила лидерите на двете земји да се сретнат, но дека Русија одговорила дека треба повеќе да се работи на нацрт-договорот.

08:36 (Видео) Кадиров: Мариупол е речиси ослободен

Ослободен е околу 90-95 отсто од Мариупол, последното место каде што се кријат бандитите е големиот металуршки комбинат „Азовстал“, изјави Рамзан Кадиров.

„ Животот постепено се враќа на слободната територија на градот. Луѓето излегуваат на улица од нивните засолништа, уморни од канонадата од експлозии и гладот. Некои возат дури и автомобили, има и такви кои се предомислија да одат во Ростов на Дон и со приватни возила се вратија во Мариупол“, напиша Кадиров на својот канал на Телеграм.

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...