Од поети и актери до пејачи, државниот секретар Азири промовира познати уметници

Неодамна, во рамките на бројни проекти, државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири започна со промовирање на познати уметници кои оставиле свој белег на албанската сцена и екран.

Почнувајќи од пејачи, уметници и актери, сликари, историчари и поети се на неговата листа за промоција, вклучувајќи тука браќата Алиу, Исмаил Ганиу, Шкумбин Зеќири, Аслан Селмани, Лумтурије Аџами, Авни Дехари и многу други кои можат да ги најдете на неговата официјална веб -страница ( https://www.facebook.com/sekretar.kultura) која само од овие промоции беше многу посетувана во последно време.

Иако ова е и негова мисија во одделот во кој работи.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...