PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Од утре на полноќ во Хрватска ќе бидат укинати сите мерки – маските остануваат само во два случаи

Apr 7, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Во Хрватска од утре на полноќ ќе се укинат сите мерки воведени за борба против епидемијата на коронавирус, освен носењето маски во здравствените и социјалните установи кои даваат услуги за стари лица.

Припадниците на Националниот штаб за цивилна заштита денеска на прес-конференција во Загреб соопштија дека нема забрана за влез во Хрватска и дека одлуката за преминување на границата останува на сила.

На граѓаните на земјите членки на ЕУ сè уште не им е потребен сертификат ковид за влез во Хрватска.

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош рече дека препораката е да се носат маски на места каде што има поголеми собири и во јавниот превоз.

Берос вели дека во моментов нема нови соеви на коронавирусот кои би можеле да го променат текот на епидемијата и дека вирусот „го изгубил потенцијалниот капацитет“.

Тој наведе дека во Хрватска седум дена по ред бележи пад на бројот на новозаразени, но никој да не мисли дека епидемијата е завршена.

– Старите и болните мора да размислуваат како да се заштитат, а тоа е најдобро да се направи со вакцината – рече Берош.

Во изминатите 24 часа во Хрватска корона вирусот е потврден кај 1.242 лица од 5.364 тестирани, а пријавени се шест смртни случаи.

Бројот на активни случаи во Хрватска денеска е вкупно 8.641. Од нив 591 пациент се во болница, од кои 25 на респиратор.

Од почетокот на епидемијата, во Хрватска се евидентирани 1.106.557 лица заразени со корона вирусот, од кои 15.652 починале.

Вкупно оздравеле 1.082.264 лица, од кои 917 во последните 24 часа.

Во моментот има 5.167 лица во самоизолација. Досега се тестирани вкупно 4.709.395 лица.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ