Од земјата се иселиле над 390 илјади лица


Хрватска

Бројот на жителите во 2021 година во Хрватска се намалил за 9,25 отсто во споредба со последниот попис од 2011 година. Во Хрватска живеат 3.888.529 граѓани, или 396.360 помалку во однос од пред десет години.
Програмата за ревитализација на земјата што ја донесе хрватската влада не донесе резултати, а за програмата „Ја избирам Хрватска“ биле примени 16 барања од иселениците за добивање надомест за враќање во земјата. Од нив биле одобрени пет барања, четири биле одбиени.
Во 2021 година од листата на државјанства биле испишани 154 лица, додека четворица се откажале целосно од хрватското државјанство. Годинава во првите четири месеци бројот на лицата што се откажале од државјанството е двапати поголем.
Од Министерството за внатрешни работи на Хрватска велат дека почест начин на прекин на хрватското државјанство е бришењето, а не откажувањето. Бришење од државјанството може да се даде за лица што ги исполнуваат пропишаните услови со закон.

 

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...