Одеса повторно гранатирана, Расте бројот на цивилни жртви во Украина

Тринаесети ден од руската инвазија на Украина.

Клучни настани:

Силни експлозии во пристанишниот град Одеса

Цивилните жртви се зголемуваат додека руските гранатирања продолжуваат

Зеленски: Останувам во Киев без криење и не се плашам од никого

Кулеба потврди: Во четврток ќе се сретнам со Лавров

Украина тврди: Убивме битен руски генерал

Од минута во минута:

09.20 Бела куќа: Бајден се уште нема донесено одлука за забрана за увоз на руска нафта

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, се уште нема донесено конечна одлука за забраната за увоз на руска нафта, соопшти Белата куќа.

09.10 Украински медиуми: Руси пукале во автомобил, во него имало цивили кои загинале

Украински портал на англиски јазик пишува дека руски војници во близина на Киев убиваат доброволци кои им помагаат на прегладнетите животни

09.05 Путин: Нема да ги мобилизираме Русите да се борат во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека нема да испраќа регрути и резервисти да се борат во Украина и дека офанзивата ја воделе „професионалци“ кои извршуваат „зададени задачи

09.00 Во Украина започна привремен прекин на огнот за евакуација на цивили

Русија прогласи примирје во 10 часот по московско време за евакуација на цивилите од пет украински градови, вклучувајќи го и главниот град Киев

08.55 За покажаната храброст – Претседателот на Чешка ќе му додели највисоки државни почести на Зеленски

Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека ќе му додели највисоки државни почести на украинскиот претседател Володимир Зеленски за неговата храброст во соочувањето со руската инвазија, пренесува Хина

08.50 Украина тврди: Убивме битен руски генерал

Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина соопшти дека во Харков е убиен генерал-мајор на руската армија.

08.45 Пентагон: Имаме индиции кои ја потврдуваат приказната дека Путин регрутира странски борци за војната во Украина

Пентагон верува дека рускиот претседател Владимир Путин се обидува да регрутира странски борци за војната против Украина, изјави портпаролот Џон Кирби за Си-Ен-Ен

08.35 Украина: Руската инвазија е многу бавна, па тие прибегнуваат кон психолошка војна и ги кршат правилата на војната

Окупаторите се деморализирани и се повеќе прибегнуваат кон грабежи и ги прекршуваат правилата на меѓународното хуманитарно право за воени конфликти – соопшти украинската армија.

08.25 (Видео)Зеленски: Останувам во Киев без криење и не се плашам од никого

Останувам во Киев. Кај Банкова. Нема криење. И не се плашам од никого. Колку што е потребно за да се победи оваа војна

08.15 Кулеба потврди: Во четврток ќе се сретнам со Лавров

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба потврди дека во четврток планира да се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

08.10 Цивилните жртви се зголемуваат додека руските гранатирања продолжуваат

Бројот на цивилни жртви продолжува да расте бидејќи руските воени сили гранатираа различни градови во Украина во текот на ноќта и раните утрински часови, соопшти украинската Државна служба за вонредни состојби (СЕС)

08.00 Силни експлозии во пристанишниот град Одеса

Растат тензиите во Одеса, која е клучна стратешка руска цел

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...