Официјално: Објавена втора заедничка кандидатура за домаќинство на СП 2030!Стани YouTuber! Пријави се, ова е твојот ден!↓↓↓


Мароканскиот крал Мохамед VI објави заедничка кандидатура на Мароко, Шпанија и Португалија за организација на Светското првенство 2030 година.

„Објавувам дека Мароко одлучи со Шпанија и Португалија да поднесе заедничка кандидатура за домаќинство на Светското првенство“, изјави мароканскиот крал.

Пораката ја прочита министерот за национално образование и спорт, Чакиб Бенмус.

„Оваа заедничка кандидатура ќе биде историски затоа што ќе биде спој на Африка и Европа, помеѓу северот и југот на Медитеранот и измеѓу афричкиот, арапскиот и евро-медитеранскиот свет“, истакна во пораката

Мароко во минатото неколку пати се кандидираше за домаќин на Светското првенство, а најблиску беше во 2010 година кога организацијата ја доби Јужна Африка. Ова е втора официјална кандидатура откако претходно тоа го направија Аргентина, Чиле, Парагвај и Уругвај.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...