Ограбен домот на српскиот голман Рајковиќ

Мечот од четврт-финалето на Лигата на шампиони помеѓу Барселона и Реал Мадрид постави нов рекорд за посетеност за женски фудбалски меч, на „Ноу Камп“ се собраа 91.553 фанови, кои можеа да уживаат во импресивната 5:2 победа.

Барселона Фемени и така беше блиску до полуфиналето, откако во првиот меч во Мадрид победи со 3:1, но клубот беше посветен да се постави светски рекорд на еден од најубавите стадиони на светот.

Со ова се руши рекордот за клупски женски фудбал од 60.739 фанови кои во 2019 гледаа како Атлетико Мадрид ги победува Барселона со 2:0 на „Ванда Метрополитано“, но и рекордот од 90.195 фанови кои беа присутни на „Роуз боул“ во Пасадена, Калифорнија во финалето на Светското првенство, кога игра САД и Кина.

Барселона Фемени вообичаено своите нтпревари ги игра на скромниот „Јохан Кројф“ стадион во тренинг-центарот на Барселона, но и покрај тоа имаат најдобра просечна посетеност на еден меч во шпанската лига – 2.938 фанови по натпревар.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...