Огромен шумски пожар во САД е надвор од контрола, гори во близина на планински села


Укинувањето на санкциите наметнати кон Русија е дел од мировните преговори меѓу Москва и Украина, кои се тешки, но продолжуваат на дневна основа, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во изјава објавена утринава.

Киев во петокот предупреди дека преговорите за ставање крај на руската инвазија, која сега е во третиот месец, се во опасност од колапс.

„Во моментот, руската и украинската делегација всушност секојдневно разговараат преку видео-конференција за можен нацрт договор “, рече Лавров во коментар за кинеската официјална новинска агенција „Ксинхуа“, објавен и на веб-страницата на руското Министерство за надворешни работи.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски од почетокот на инвазијата на 24. февруари инсистира на тоа дека западните санкции кон Русија мора да бидат посилни и дека не можат да бидат дел од преговорите.

Украина и Русија не воделе мировни преговори лице в лице од 29 март, а атмосферата се влоши поради украинските обвинувања дека руските сили извршиле злосторства додека се повлекувале од областите во близина на Киев. Москва ги отфрли ваквите обвинувања.

„Меѓу прашањата се на дневниот ред, меѓудругото, прашањата за денацификација, признавање на новите геополитички реалности, укинување на санкциите и статусот на рускиот јазик“, рече Лавров.

„Ние сме за продолжување на преговорите, иако тие се тешки“, додаде шефот на руската дипломатија.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...