Јохансон: ЕУ мора да подготви план за прераспределба на бегалците од Украина


Фото: Принт скрин инстаграм

Европската унија мора да се подготви за зголемен бран бегалци кои бегаат од Украина, изјави денеска еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон, пренесе ДПА.

Јохансон кажа дека не знае колку луѓе ќе дојдат во ЕУ, но дека 27-члената Унија треба „да се подготви за милиони“. Досега, околу 300.000 Украинци успеаја да допатуваат до ЕУ, бегајќи од руската воена инвазија врз Украина-рече таа.

Меѓутоа, досега само неколку поднеле барање за азил или побарале заштита во засолништата на земјите-членки. Место тоа, повеќето од нив остануваат кај пријатели или роднини.

Јохансон денеска кажа дека ЕУ мора да се подготви за уште повеќе Украинци да побараат засолниште и дека таа подготвува план за земјите-членки да ги координираат напорите и потенцијално да ги прераспределат бегалците.

-Ниту една земја од ЕУ сè уште не побарала прераспределување на бегалците, дури ниту оние што се директно на границата со Украина, како Полска и Унгарија-додава таа.

Според полската гранична стража, од почетокот на војната, пред четири дена, во Полска пристигнале повеќе од 200.000 бегалци од Украина.

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...