Јокиќ не може сам, Голден Стејт дојде до третата победа


Голден Стејт го победи Денвер Нагетс во Колорадо со 118:113 и води со големи 3:0 во серијата. „Воините“ ја завршија работата со серија од 9:2 и ја замолкнаа публиката во Денвер, а за викнедот можат и да ги „исчистат“ ривалот.

За да се пласира во полуфинале на конференцијата, Денвер ќе треба да го направи она што никој досега не успеал да го направи, пресврт по негатива од 0:3. Вкупно 143 пати бил овој резултат во плеј-офот и никогаш не се случил комплетен пресврт во историјата на НБА лигата.

Денвер Нагетс до финишот го контролираа мечот, а потоа не дадоа кош во шест напади по ред.Никола Јокиќ заврши со 37 поени, 18 скока, пет асистенции и три украдени топки, но против силниот тим на Голден Стејт тоа не беше доволно. Арон Гордон додаде 18 поени, имаше и 12 скока, но остатокот од тимот беше потпросечен.

Кај гостите Кари и Пул постигнаа по 27 поени, Клеј Томпсон 26, Грин имаше 10 асистенции, а во еден од решавачките напади му ја украде топката на Јокиќ.

Далас Маверикс поведе со 2-1 во серијата против Јута Џез откако славеше со 126:118. Донован Мичел со 32 поени, шест скока и две асистенции го водеше тимот до победа во Солт Лејк Сити.

Мемфис Гризлис со фантастичен четврти период, кој го доби со 37:12, ја победи Минесота Тимберволвс (95:104) и поведе со 2:1 во серијата. Десмонд Бејн со 26 поени и шест скока беше предводник во тимот на Мемфис, а 20 поени и осум скока додаде Брендон Кларк.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...