Ѓоковиќ има „скршено срце“ за Бекер, Германецот ќе биде тренер во затвор?


Новак Ѓоковиќ вели дека „срцето му е скршено“ откако неговиот поранешен тренер, легендарниот Борис Бекер беше осуден на 2.5 годишна казна затвор, посочувајќи дека ќе се моли за трикратниот шампион од Вимблдон.

Бекер беше осуден за прикривање на 2.5 милиони фунти при банкротирањето во 2017 година, и го помина првиот викенд од својата затворска казна во Вендсворт во југозападен Лондон, каде што ќе мора да помине барем 15 месеци пред да може да биде помилуван или пуштен на условна казна.

Ѓоковиќ и Бекер соработуваа три години, период во кој Србинот освои шест гренд слема.

„Скршено ми е срцето за него. Тој ми е долгогодишен пријател, ми беше тренер три години и е човек кој е близок во мојот живот и човек кој помогна за успехот во мојата кариера. Нема да навлегувам во деталите околу пресудата, бидејќи не сум во позиција да го правам тоа, но како негов пријател, секако сум тажен. Се надевам дека ќе го помине овој период и ќе може да се врати на нормалниот живот“, вели Ѓоковиќ.

Според британскиот таблоид „Сан“, Бекер ќе биде во „категоријата Б“ во затворот во Вендсворт, каде што ќе работи како тренер по физичко воспитување при престојот.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...