Оксер по 10 години се врати во елитата, десеткратниот шампион Сент-Етјен е второлигаш!


Во драматична завршница со пропуштен обид во последните секуни за триумф, Еуро Никел стигн до 90:89 победа над Пелистер за да израмни на 1:1 во полуфиналната плејоф серија.

Во „Јасмин“, двата тима не успеаја да направат значителна разлика во текот на мечот, пред Еуро Никел да се одвојат за 85:72 водство. Во последните пет минути, Пелистер се врати со 11:2 серија, за на 42. секунди да биде само еден поен разлика за домаќините (90:89), за Стајиќ да го утне клучниот обид во последните секунди од мечот. Калахан заврши со 14 поени за домаќините, Караколев додаде девет, додека за Пелистер, Малешевиќ заврши со 14 поени.

„Мајсторката“ се игра во вторник во Битола, а во вториот полуфинален меч, ТФТ го пречекува МЗТ Скопје Аеродром, кои имаат 0:1 предност по првиот меч.

Фото: КФМ

ТОП ВЕСТИ

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...