Олаф Шолц ја предупреди Русија да не користи хемиско оружје

Генералното собрание на ОН усвои нова необврзувачка резолуција со која се бара Русија веднаш да ја прекине војната во Украина и да достави помош и да ги заштити цивилите во Украина.

Резолуцијата беше усвоена со 140 гласа „за“ и пет против – Русија, Сирија, Северна Кореја, Еритреја и Белорусија. 38 земји беа воздржани, меѓу кои и Кина, пренесува „Ројтерс“.

Резолуцијата беше усвоена со 140 гласа „за“ и пет против – Русија, Сирија, Северна Кореја, Еритреја и Белорусија. 38 земји беа воздржани, меѓу кои и Кина, пренесува „Ројтерс“.

Резолуцијата ја критикува Русија за создавање „ужасна хуманитарна ситуација по инвазијата на соседна земја пред еден месец“.

Резолуцијата повикува на заштита на цивилите, медицинскиот персонал, хуманитарните работници, болниците и другата цивилна инфраструктура.

Потребни се и опсади на градовите, особено Мариупол.

Украина и нејзините западни сојузници ја обвинуваат Москва за случајни напади врз цивили. Москва негира дека цел на нападот биле цивили.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...