Олимпијакос со луд пресврт влезе на Ф4 во Евролигата


Реал Мадрид ќе игра за својата 14. титула од Лигата на шампиони, откако во неверојатна мајска вечер во Мадрид, успеаја да ги совладаат Манчестер сити со 3:1 по продолженија за да ја елиминираат нивната предност од 4:3 од првиот меч и да обезбедат финале против Ливерпул на најдраматичен можен начин.

Во Париз, Реал ќе играат со Ливерпул во реприза на финалето од Киев во 2018 година, кога „кралевите“ ја освоија својата 13-та титула.

Тимот на Карло Анчелоти, кој викендов ја прослави својата 35. титула во Шпанија, изгледаше дека ја потроши среќата со неверојатните враќања против Челси и Пари Сен-Жермен, кога Ријад Марез во 73. минута постигна фантастичен гол за да донесе водство од 0:1, што значеше дека им се потребни два гола за помалку од дваесет минути за да обезбедат барем продолженија.

Тогаш на сцена стапи Родриго – Бразилецот прво во 90. минута успеа да израмни на 1:1, за само две минути подоцна да ја натскока цела одбрана на Сити за 2:1 и продолженија. Само што почна првото продолжение беше досуден пенал за „кралевите“, за Карим Бензема да го постигне својот 15. гол во ЛШ оваа сезона, што на крајот беше доволен за големо финале, и пкрај „опсадата“ на нивниот гол.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

ТОП ВЕСТИ

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...

Продолжува испумпувањето на водата по вчерашното невреме во Делчево

И утрово продолжи испумпувањето на вода од подрумите на луѓето, по поплавите од невремето кое вчера попладне го зафати Делечево. Доцна синоќа помош на...

Груби оствари средба со заменик американскиот амбасадор, Мејер

Скопје, 8 јуни – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби оствари средба со заменик американскиот...