PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

ОН: Путин начелно се согласи Црвениот крст да ги евакуира цивилите од фабриката за челик Азовстал

Apr 26, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Соединетите Држави и нивните сојузници ветија нова испорака на потешко оружје за Украина на денешниот состанок во германската воздухопловна база и ја отфрлија заканата на Москва дека нивната поддршка за Киев може да доведе до нуклеарна војна.

Неодамна, Американците одобрија испораки со оружје во вредност од стотици милиони долари, вклучувајќи артилерија и беспилотни летала што одбиваа да ги испратат во претходните фази на војната, а сега сакаат и нивните сојузници да го сторат истото.

„Земјите ширум светот се обединети во нивната решеност да ја поддржат Украина во нејзината борба против руската империјалистичка агресија“, изјави американскиот секретар за одбрана Лојд Остин пред претставниците од повеќе од 40 земји во воздухопловната база Рамштајн во Германија, седиштето на американските воздухопловни сили во Европа.

„Украина очигледно верува дека може да победи, а исто така и сите овде“, рече Остин, најавувајќи вакви состаноци секој месец.

„Денешниот состанок ќе стане контакт група за одбраната на Украина која ќе се состанува секој месец“, рече Остин, пренесе АФП.

Германија ја промени досегашната политика и денеска најави дека во Украина ќе испрати лесни тенкови со противвоздушни топови.

Марк Мајли, началникот на Здружениот генералштаб на САД, им рече на новинарите дека следните неколку недели во Украина ќе бидат „многу, многу критични“.

„Потребна им е постојана поддршка за да бидат успешни на бојното поле“, рече тој, додавајќи дека конференцијата има и за цел да ја координира воената помош за Украина, вклучувајќи тешко оружје.

Остин, кој во неделата го посети Киев заедно со американскиот државен секретар Антони Блинкен, изјави вчера: „Сакаме да ја видиме Русија ослабена до тој степен што не може да ги прави работите што ги направи при инвазијата на Украина“.

Германија, најголемиот руски потрошувач на енергија, исто така рече дека се надева оти ќе ја елиминира руската нафта од своите резерви во рок од неколку дена

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ