ОН: Во Азовстал сè уште има цивили


На територијата на фабриката Азовстал има уште цивили но нивниот број засега не е познат, изјави на брифинг координаторката на ОН во Украина Оснат Лубрани.

– Се надевам дека оваа пауза ќе биде првиот чекор во низата од многу чекори, бидејќи во некои области, вклучувајќи го и Азовстал, сè уште има цивили – рече таа.

Лубрани рече дека не може да го прецизира точниот број на цивили во челичарницата. „Бројките варираат, фабриката е огромна“, рече таа.

Координаторката на ОН во Украина додаде дека претставниците на ОН евакуирале уште 58 лица од регионот на Мариупол.

– Евакуиравме вкупно 101 лице од Азовстал. Станува збор за жени, деца, стари лица, но и постари мажи. Ги однесовме во Запорожје. Исто така, однесовме уште 58 лица во Мангуш, село западно од Мариупол – рече таа.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...