Џонсон вети дополнителна воена помош за Украина

Apr 10, 2022

[ad_1]

Борис Џонсон (десно) и украинскиот претседател Владимир Зеленски во Киев/Фото: Твитер

Велика Британија ќе испрати 120 оклопни возила и нови противбродски ракетни системи за поддршка на Украина во нејзината борба против руската инвазија, соопшти Даунинг стрит.

Премиерот Борис Џонсон рече дека ја направил својата ненајавена посета на украинскиот главен град како „покажување на непоколебливата поддршка на Британија за народот на Украина“.

Покрај оклопните возила, како значително засилување на британската воена поддршка, Џонсон рече дека Британија ќе испрати и нови противбродски ракетни системи.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ