Опасни закани од Сарево: Изетбеговиќ повикува на војна, ЕУ и НАТО молчат


Бакир Изетбеговиќ, лидерот на СДА и заменик-претседател на Домот на народите на Парламентот на БиХ, отворено повика на рушење на Дејтон, нова војна и укинување на Република Српска, пренесува Србија денес.

Изетбеговиќ изјави дека во БиХ живеат 60 проценти од Бошњаците, кои имаат право да управуваат со својата земја и кои не можат да бидат „сведени на третина од владата“.

Бакир на тој начин директно повика на рушење на Дејтонскиот договор и нови крвави конфликти. Но, никој од претставниците на ЕУ и НАТО не реагираше на овие сериозни закани! Сите тие молчат, сите што воведоа санкции за Милорад Додик и го зголемија военото присуство во БиХ поради „опасната реторика“ на раководството на Република Српска, а таа „реторика“ е заложба за зачувување на Дејтон.

Изетбеговиќ ја испрати последната закана до Србите, но и до Хрватите во БиХ, коментирајќи ги преговорите за промена на Изборниот закон.

– Партијата на Милорад Додик и Хрватска демократска заедница немаат право да сведат 60 отсто од пробосанските сили на една третина од власта! Ќе има избори и ќе победат силите кои сакаат добро и мир во оваа држава. Ги повикувам нашите соседи да бидат заедно со нас во изградбата на земја од која нема да мора да си заминат младите – рече Изетбеговиќ, со што јасно алудираше на тоа дека повеќе не го прифаќа Дејтонскиот договор, според кој БиХ е федерација на два ентитета и три конститутивни народи, во кои е забранет реизбор на кој било народ.

Сепак, сите на Запад молчат за оваа директна закана од војна и повикот за соборување на Дејтонскиот ред во БиХ. Никој нема збор да каже против Изетбеговиќ, а српскиот лидер Милорад Додик се најде на црната листа и на САД и на Британија и тоа само затоа што инсистира на правата на Република Српска, правата што ги гарантира Дејтон.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...