Орбан бара да не се разговара за нафтата на претстојниот ЕУ самит


Фото: Принт-скрин

Унгарската Влада испратила писмо до Европскиот Совет со барање да не се става руската нафта на дневен ред на лидерскиот самит на ЕУ на 30 и 31 мај, јавува МИА.

Високи дипломатски извори во Советот потврдија дека претседателот Шарл Мишел го добил писмото на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, и додаваат дека за сега нема формална реакција од Мишел.

Претседателот на Европскиот Совет, кој претседава со самитот, продолжува да се консултира со лидерите на 27-те земји членки пред самитот, и ова е една од темите на кои тој работи.

Унгарија го блокира шестиот пакет санкции на ЕУ врз руската нафта предложен од Европската Комисија. Комисијата сака до крајот на оваа година земјите на ЕУ целосно да го прекинат увозот на руска нафта и нафтени производи. Унгарската влада, иако доби пролонгирање во предлогот на Комисијата, сепак не е задоволна и вели дека со оваа мерка нејзината економија би претрпела преголема штета.

Во име на Европската Комисија попладнево потпретседателот Валдис Домбровскис порача дека е важно да се „оди напред со шестиот пакет санкции“, но дека дневниот ред на Европскиот Совет не го одредува Европската Комисија.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...