Јорданов: Се зборува за договор со С.Македонија и Макрон како гарант


Јас сум директен учесник во дебатите, споровите, обидите да се објасни во ЕП ветото за Северна Македонија. Сликата е навистина комплицирана. Ова во студиото на БНТ го објасни поранешниот амбасадор на Бугарија во земјава и европратеник од СДС – Александар Јорданов.

„Точно е дека одбиваат да го разберат проблемот“, призна Јорданов.

-Главниот проблем на РСМ е што македонската страна сака да го смени идентитетот на починати лица. Меѓу нив има светли личности – писатели, просветители, свештеници, револуционери. Сите тие се изјасниле како Бугари, тврдиЈорданов.

Сепак, според него, Брисел не може да го разбере ова.

-По 1944 година, по цена на репресија, геноцид, огромен притисок, илјадници убиени луѓе, се направи обид да се промени етничкиот идентитет на овие луѓе. И ова во голема мера е направено. Но, во ЕУ, за жал, шпекулираат со концептот на самоопределување, рече Јорданов.

-Несомнено, постои идеја да се потпише договор меѓу Бугарија и Северна Македонија, а гарант да биде францускиот претседател Макрон. Сега гледам дека оваа идеја ја промовира и канцеларот Шолц, објасни Јорданов.

-Меѓутоа, проблемот е што самиот договор меѓу Бугарија и РСМ е договор. Ги дефиниравме основните концепти – кажавме дека имаме заедничка историја и создаваме комисија да разбере кои луѓе и зошто заедно ќе ги славиме, да ги менуваме учебниците во РМ. Не гледам да се случуваат овие работи. Нема логика. Договорите мора да се реализираат, а не да се пребегнува кон други договори, дециден е Јорданов.

Францускиот претседател не може да биде гарант за ништо, додаде тој, наведувајќи ги договорите од Минск и почетокот на војната во Украина. „Тој е само политичар како и сите други. Во ЕУ земјите се рамноправни, Франција не е поголема“, категоричен е Јорданов.

„Да, се вели, но никој не го видел текстот на таков договор“, додаде тој.

Подобро е премиерот Петков да ја подготви оставката и да се држи настрана од надворешната политика, иако има уставно право на одговорност. Сепак, многу од неговите надворешнополитички иницијативи беа како замавнување во празно, рече Јорданов.Source link

ТОП ВЕСТИ

Али Ахмети од Чаир: Се залагаме за целосна родова еднаквост

Демократската унија за интеграција вечерва одржа форум под мото „Лице в лице за еднакви можности“, во организација на Секретаријатот за еднакви можности - огранокот...

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...