Османи-Блинкен: Отвораме ново поглавје на стратешкото партнерство меѓу двете земји


Секретарот на безбедносниот совет на Русија Николај Патрушев изјави денеска дека западните земји водат цинична медиумска кампања против Москва со главна цел да ја дискредитираат Русија, нејзината историја и традиција, како и да ги понижат нејзините граѓани.

– Една од најважните задачи е да се работи на цели насочени кон заштита на државната безбедност во медиумската сфера. Западните медиуми колективно создадоа цинична кампања со цел да ја дискредитираат нашата земја, историја, традиција, повикувајќи директно на поништување на рускиот суверенитет, а во исто време понижување на рускиот народ – рече Патрушев, пренесе ТАСС.

Минатата недела Патрушев изјави дека „за судбината на Украина ќе одлучува гласот на луѓето кои живеат на нејзината територија“.

Тој тогаш тврдеше дека многу земји активно работат на распарчување на Украина, а постапките на властите во Киев, како и на САД и нивните сојузници, доведуваат до распаѓање на таа земја.

– Ни велат: „Ние сме за Украина да остане суверена и да го задржи својот територијален интегритет“. Но, знаеме дека некои земји веќе активно работат на негово распаѓање – рече Патрушев на средбата за обезбедување државна безбедност во Казан.

Според него, во овој случај, суверенитетот на Украина не го загрижува претседателот на таа земја, а камоли САД и нивните сојузници, кои се подготвени да ги жртвуваат интересите на украинскиот народ за спроведување на нивните геополитички цели.

– Нивните постапки доведуваат до распаѓање на државата, нагласи Патрушев.

Патрушев истакна дека претседателот на Украина Владимир Зеленски, прогласувајќи ги жителите на Донбас за сепаратисти и иницирајќи воени дејствија против нив, има намера да им даде на Полјаците посебен статус, вклучително и можност да заземат водечки јавни позиции и, во суштина, да им даде на граѓаните на друга правата на земјата на украинската територија.

Тој нагласи дека Русија затоа има намера да ги заштити жителите на Донбас и да ја ослободи Украина од неонацистите и радикалните националисти, пренесуваат медиумите.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...