Османи-Брнабиќ: ОБСЕ ги поддржува реформските напори на Србија

Спроведувањето на реформите, обезбедувањето на владеење на правото, слободата на медиумите, човековите права – вклучувајќи ги правата на лицата кои припаѓаат на националните малцинства – се главните области во кои ОБСЕ ќе продолжи да и дава поддршка на Србија.

Ова го истакна Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи на средбата со премиерката Ана Брнабиќ, денеска во Белград.

Голем дел од мандатот на Мисијата на ОБСЕ во Србија е фокусиран на обезбедувањето и гарантирањето на човековите права и правата на националните малцинства и поддршката на националните власти за решавањето на овие прашања.

„Мисијата на ОБСЕ во Србија ќе продолжи да ја поддржува земјата за понатамошно интегрирање на националните малцинства во српското општество преку директна помош за спроведување на Акцискиот план за реализирање на правата на националните малцинства“, рече Османи.

Покрај тоа, соговорниците се осврнаа и на суштинската поддршка на земјата од страна на Мисијата на ОБСЕ во Србија и за спроведувањето на пописот, изборите на совети на националните малцинства како и за решавање на прашањата поврзани со Советот на албанското национално малцинство.

Османи и Брнабиќ разговараа за актуелните локални и регионални случувања, како и потребата од широк консензус помеѓу земјите учеснички во ОБСЕ за излез од сложената ситуација во којашто се наоѓа Организацијата.

„Наспроти сите предизвици, задоволство ми е што гледам одлична соработка помеѓу Мисијата на ОБСЕ во Србија и националните власти во рамки на експертизата на ОБСЕ. Се надевам дека ќе продолжите добро да ги користите капацитетите на ОБСЕ“, рече Османи.

Уште една од областите во која ОБСЕ ќе продолжи да дава поддршка на Србија е медиумската реформа и Стратегијата за медиуми 2020-2025 и Акцискиот план чија имплементација е клучна за плуралистичка и безбедна медиумска средина и пред сè безбедност на новинарите, додаде Османи.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...