Османи: Имаше обид за хибридни закани за уривање на нашата позиција


Шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи денеска на прес-конференција информираше дека имало обид за хибридни закани изминативе денови во обид да се урне позицијата на Владата во однос на францускиот предлог за преговарачка рамка на земјава.

-Имавме обид за хибридни напади со закани за министри и политички партии  со кои се обидуваше да се урне нашата државна стратегија  и државните позиции за спорот со Бугарија, кои може да се исчитаат во контекст на  кривични постапки. Соодветните органи би требало да истражат кои се луѓето што сакаа да ја дестабилизираат државата, рече Османи на прес-конференција во Владата заедно со вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ.

Министерот додаде дека е можно некои да избрзале од наивност, но некои учествувале свесно и организирано во хибридните закани.Source link

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...