Отворање на новата зграда на Управен суд Скопје

Министерот за правда Никола Тупанчески денеска ќе присуствува на свеченото отворање на новата зграда на Управен суд Скопје.
Како што е најавено, на свеченото отворање ќе присуствуваат и Бурим Сејдини, претседател на Управен суд, Беса Адеми, претседателка на Врховен суд на Република Северна Македонија, Павлина Црвенковска,  претседателка на Судскиот совет на Република Северна Македонија, Амбасадор Клеменс Која – Шеф на Мисија на ОБСЕ во Скопје, Ана Павловска Данева, професорка по административно право и јавна администрација на Правниот факултет „Јустинијан Први“- Скопје, како и високи претставници од државниот врв, на дипломатскиот кор, членови на судскиот совет, судии, членови на академската и научната заедница.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...