„Јовиќ е како дух во соблекувалата. Не игра дека е мрзлив“

Никола Јокиќ го врати Денвер на шестата позиција во Западната конференција. Денвер славеше победа над ЛА Клиперс 127:115. Изминатата ноќ Атланта победи во Њујорк, Милвоки го декласира Чикаго, а Голден стејт разочара со поразот во Орландо.

Денвер до крајот на сезоната ќе водат жестока борба за шестото место со Минесота. Сега имаат една победа повеќе од екипата од Минеаполис. Денвер убедливо го победи ЛА Клиперс со 127.115.

Никола Јокиќ го предводеше тимот со 30 поени, 14 скока, шест асистенции, три блокади и две украдени топки. Покрај Јокиќ и останатите играчи од првата петорка постигнаа двоцифрен број поени.

Храмот на кошарката во САД, Медисон сквер гарден во Њујорк го виде шоуто на Тре Јанг и Богдан Богдановиќ. Атланта славеше над Њујорк 117:111. Јанг на навредите од трибините одговори со 45 поени, Богдановиќ го следеше со 32.

Њујорк со овој пораз и теоретски останаа без шанси за пласман во плејофот.

Јанис Адетокумбо и Милвоки Бакс го декласираа Чикаго со 126:98. Булс играат лошо во финишот на регуларниот дел од сезоната, имаат девет порази на последните 12 натпревари, а против Милвоки добиле само еден од последните 16 натпревари.

Адетокумбо со 25 поени и 17 скока, односно Дру Холидеј со 27 поени го предводеа Милвоки, кај Булс Никола Вучевиќ уфрли 22 поени Зек Лавин и Демар Дерозан постигнаа по 21 поен.

Голден стејт без Стеф Кари, со грешките во последната четвртина им овозможија на играчите на Орландо да ја забележат 20.победа во сезоната. Орландо победија со 94:90. Извесно е дека Голден стејт ќе завршат на третото место на Западот. Во првото коло веројатно ќе играат против Денвер.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...