Џозеф Бајден: САД ќе испратат повеќе артилерија во Украина

Во новата размена на затвореници со Русија ослободени се 76 Украинци, објави Киев, не прецизирајќи го бројот на Русите што ѝ ги предал на Москва.

„Разменивме 60 војници, од кои 10 офицери. Шеснаесет цивили исто така се вратија дома“, се вели во телеграмата на украинската вицепремиерка Ирина Верешчук.

Ова, рече таа, е петта размена на затвореници од почетокот на руската инвазија на 24 февруари.

Во петокот, 15 април, беа разменети затвореници во јужниот регион Херсон.

Ден претходно 30 Украинци беа ослободени, а уште 26 претходно истиот месец.

На 1 април 86 украински војници беа разменети за руски затвореници.

Украинските безбедносни сили во понеделникот објавија видео од бизнисменот Виктор Медведчук, близок до Путин, барајќи тој да биде разменет за војници и цивили од опколениот Мариупол.

Истиот ден руската телевизија емитуваше апели од двајца заробени Британци, Шон Пинер и Ејден Аслин, кои тврдеа дека биле заробени за време на борбите во Украина и го повикаа британскиот премиер Џонсон да се согласи да ги замени со Медведчук.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...