Озил го напушти Фенербахче и се сели во градскиот ривал


Месут Озил е слободен агент откако Фенербахче му го раскина договорот по барање на новиот тренер Јорге Жезус. 

Озил имаше договор со Фенербахче до 2024 година, но Жесус не смета на него, па клубот му го раскина договорот за да заштеди на неговата плата.

Озил нема играно од 20 март, кога беше исфрлен од тимот бидејќи не бил во добра физичка состојба.

Тој претходно го раскина договорот и со Арсенал, а не успеа да ја оживее кариерата ниту во Фенербахче. Турските медиуми тврдат дека е најблиску до преселба во Башакшехир, клуб поврзан со турскиот премиер Ердоган, со кој Озил има одлични односи.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...