Пад на Волстрит, инфлацијата во САД над 9 проценти

Берзанските индекси на Волстрит паднаа во средата, трет ден по ред, бидејќи инвеститорите беа непријатно изненадени од фактот што инфлацијата во САД достигна 9,1 отсто, што е највисоко ниво од 1981 година.

Dow Jones загуби 208 поени или 0,67 отсто, на 30.772 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,45 отсто, на 3.801 поен, а индексот Nasdaq 0,15 отсто, на 11.247 поени.

За време на тргувањето, овие индекси паднаа за повеќе од 1 отсто, бидејќи инвеститорите беа шокирани од фактот што инфлацијата во САД во јуни достигна 9,1 отсто, ново највисоко ниво во повеќе од 40 години.

Аналитичарите очекуваа раст на инфлацијата од 8,6 отсто, колку што беше во мај, на 8,8 отсто, па овие податоци ја зајакнаа вербата на пазарот дека американската централна банка ќе ги зголеми клучните каматни стапки за агресивни 0,75 процентни поени во јули.

Може ли ФЕД да ги зголеми каматните стапки за цел процентен поен?

Некои сега дури шпекулираат дека ФЕД може да ги зголеми каматните стапки за цел процентен поен.

Во обид да ја спречи инфлацијата, американската централна банка ги зголеми клучните каматни стапки од почетокот на годината на опсег од 1,5 до 1,75 отсто и ќе мора да продолжи со агресивно зголемување на цената на парите.

Поради ова, растот на економијата забавува, а единственото прашање е дали ФЕД ќе успее „меко“ да ја приземји економијата или ќе ја турне во рецесија.

„Мислам дека рецесијата е неизбежна. Банката на федерални резерви ќе мора да биде агресивна на краток рок и да ја намали побарувачката, а тоа води до рецесија“, рече Лиз Ен Сондерс од Чарлс Шваб.

Сепак, во вториот дел од тргувањето, берзанските индекси ги ублажија загубите.

„По овој вид извештај за инфлацијата, би очекувале големо повлекување од ризичните инвестиции, но пазарот се смири по првичниот пад. Мислам дека тоа е затоа што инвеститорите веќе очекуваат агресивно зголемување на стапката од ФЕД во секој случај“, рече Рос Мејфилд, аналитичар во Baird.

Инвеститорите во наредните денови ќе се фокусираат на кварталните деловни резултати на компаниите.

Во истражувањето на Reuters, аналитичарите проценуваат дека компаниите од индексот S&P 500 во вториот квартал оствариле зголемување на заработката од 5,7 отсто во однос на истиот период минатата година, што би било значително помал раст од претходните квартали.

Покрај резултатите, инвеститорите внимателно ќе ги анализираат и оценките на компанијата за идното работење, земајќи ги предвид порастот на каматните стапки, високата инфлација, забавувањето на економскиот раст и нарушувањата во синџирите на снабдување.

Цените на акциите вчера паднаа и на европските берзи. Лондонскиот FTSE индекс ослабе за 0,74 отсто, на 7.156 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 1,16 отсто, на 12.756 поени, а париски CAC 0,73 отсто, на 6.000 поени.

ТОП ВЕСТИ

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...