Пахор: Словенија ја поддржува европската перспектива на Западен Балкан

Турција ја објави првата снимка од воената операција против милитантите на Работничката партија на Курдистан, која почна вчера.

Турското Министерство за одбрана објави снимка од нејзината воена офанзива против курдските сили во северен Ирак, а министерот за одбрана на земјата рече дека борбите ќе продолжат до неутрализирање на последниот терорист.

Турската воена операција во северен Ирак ги постигна сите свои цели, беше речено на краткиот брифинг со новинарите во Анкара напоменувајќи дека турските сили ги гаѓаат курдските милитанти во Ирачки Курдистан.

„Армијата извести дека се убиени многу терористи и дека се уништени многу цели поврзани со нив. Досега сите планирани цели се постигнати“, рече турскиот министер Хулуси Акар.

На видеото се гледаат борбени авиони, нападни хеликоптери, артилерија и копнени сили во акција. Повеќето од снимките се направени со опрема за ноќно гледање.

Анкара синоќа ја почна најновата кампања против милитантите, кои ги смета за терористи. Турската кампања, наречена операција „Челична канџа“, е прекугранична операција на турските сили насочена кон курдските милитанти во северен Ирак.

Анкара ги смета Курдистанската работничка партија (ПКК) и сириската курдска милиција (ИПГ) за терористички организации.

Тековната операција се фокусира на регионите Метина, Зап и Авасин-Басјан, соопшти турската војска.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...