Пандев асистент, Парма победи во Козенца

Претседателот на Барселона, Џоан Лапорта, уште еднаш потврдил дека заедно со колегите од Реал и Јувентус, Флорентино Перез и Андреа Ањели, не се откажале од проектот европска Суперлига.

Во најновата изјава Лапорат има забелешки на се поголемиот влез на капитал од арапските држави, САД и Кина во европскиот фудбал.

„Работиме на проектот. Го промовираме заедно со Флорентино Перез со кого често разговарам. Најдобар начин да го спасиме европскиот фудбал е Суперлигата. Јасно е дека треба да се прилагодиме на барањата на УЕФА, не смееме да си дозволиме да ги уништиме националните првенства“, рекол Лапорта и потоа упатил критики до ПСЖ и Манчестер сити.

ПСЖ јасно го кажаа ставот дека се против Суперлигата, додека Манчестер сити е еден од потписниците на идејата, но први се повлекоа заедно со останатите англски клубови (Челси, Тотенхем, Арсенал, Ливерпул, Манчестер јунајтед).

„Не можеме да си дозволиме европскиот фудбал да биде во рацете на држави кои не и припаѓаат на Европската унија. Јасно е дека Манчестер сити и ПСЖ се машини за правење пари и ние се бориме против тоа. Тоа не го прават само овие три клуба (Барселона, Реал, Јувентус), туку и оное кои не се експонираат, но од позадина ја поддржуваат нашата идеја“.

ТОП ВЕСТИ

Возило излетало од патот кај тунелот на делницата Гевгелија – Неготино, сообраќајот во прекин

Возило излетало од патот кај  тунелот Т1 на делницата Гевгелија – Неготино, информацијата утрово ја потврди за  МИА, Ристе Самарџиев, портпарол на СВР Велес. –...

Предлогот на Рама за формирање ЗСО на Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за Статутот на Заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, потврдено е за „Косово онлајн“. Владата во Берлин,...

Чоколадно смути со овошје

                      Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао – мраз...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...