Папата Франциск: Звукот на оружјето е погласен од црковните ѕвона за Велигден


Фото: Влада

Папата Франциск уште еднаш повика на велигденско примирје во Украина и прекин на нападот врз „исцрпеното население“ и порача дека звукот на оружјето е погласен од црковните ѕвона кои го најавуваат Велигден.

Според АП, поглаварот на Римокатоличката црква ги повикал „агресорите“, без да прецизира кои, „да го запрат нападот за да помогнат да се стави крај на страдањата на исцрпените луѓе“.

Папата на насобраните верници на плоштадот Свети Петар им порача дека поминале два месеци од почетокот на руската воена операција во Украина и посочи дека „војната се влошила, наместо да запре“.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...