Папата Франциско: Војната во Украина е неоправдан, бесмислен масакр


Фото: Влада

Папата Франциско денеска ја нарече војната во Украина неоправдан, бесмислен масакр. Побара од лидерите да биде прекината неприфатливата војна.

-За жал, насилната агресија против Украина не стивнува – нагласи папата на десетици илјади луѓе собрани на плоштадот Свети Петар за време на неделната молитва.

Тој потенцира дека тоа е бесмислен масакр во кој секојдневно се повторуваат убиства и злосторства.

-Нема оправдување за ова – рече папата Франциско, кој повторно не ја наведе Русија како агресор.

Тој, исто така, ги повика сите актери во меѓународната заедница да работат на прекин на војната.

ТОП ВЕСТИ

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се со замрзнати вредности. „Првите позитивни...