Папата има проблеми со здравјето?


Посетата на папата Франциско на Либан во јуни е одложена бидејќи тој во последно време напорно оди, изјавиле извори од Ватикан, пренесуваат медиумите во регионот.

Последниве недели, според написите, папата имал силни болки во десното колено, со долготраен ишијас.

Посетата, закажана за 12 и 13 јуни, била најавена од либанската влада. Ватикан никогаш официјално не го објави тоа, но папата го спомена во последните интервјуа, пишува во новинарските извештаи.

Два извора, кои сакале да останат анонимни, бидејќи не смееле да зборуваат за такви работи, кажале дека главната причина за одложување на посетата е здравјето на папата.

Планот за средба на папата со рускиот патријарх Кирил на 14 јуни во Ерусалим е веќе откажан поради војната во Украина.

Посетата на Либан најверојатно ќе следи по летото, изјавил еден од изворите.

Папата треба да ги посети Јужен Судан, ДРК и Канада во јули.

Минатата недела, тој за италијански весник изјавил дека прима инјекции за полесно да се движи.

Текстот Папата има проблеми со здравјето? е превземен од МАКФАКС.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...