Папата негира дека планира да поднесе оставка

Папата Франциско ги отфрли информациите дека планира да поднесе оставка во блиска иднина, велејќи дека овој месец ќе ја посети Канада и дека после тоа се надева дека ќе може да отпатува во Москва и Киев што е можно поскоро.

Во ексклузивното интервју во неговата резиденција во Ватикан, папата ги негираше и гласините дека има рак, шегувајќи се дека неговите лекари „не кажале ништо за тоа“ и за прв пат открија детали за состојбата на неговото колено.

Во 90-минутното интервју, спроведено на италијански јазик без присуство на консултант, 85-годишниот Папа исто така ја повторил осудата на одлуката за абортус по одлуката на Врховниот суд на САД минатата година.

Во медиумите кружеа гласини за серија настани на крајот на август, вклучително и средби со светски кардинали за да се разговара за новиот устав на Ватикан, дека би можеле да останат во сенка на оставката на Папата.

Папата Франциско кој беше внимателен и опуштен за време на интервјуто додека зборуваше за голем број меѓународни теми и црковни прашања, се насмевна на сугестијата дека може да поднесе оставка, јавуваат агенциите.

„Не во моментов, не во моментот“. Навистина!“, изјави Папата.

На прашањето што мисли кога сака да го направи тоа, тој рече: „Не знам, Бог ќе ви каже“, пренесува Ројтерс.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...