Папата упатува молитва за мир во Украина


Тој предложи на 26 јануари да се одржи Ден на молитва за мир

За време на неговото традиционално неделно обраќање до верниците на плоштадот Свети Петар во Ватикан, папата Франциск повика на молитви за мир во врска со ситуацијата во Украина.

-Со голема загриженост ги гледам растечките тензии кои се закануваат да зададат нов удар врз мирот во Украина и да ја доведат во прашање безбедноста на европскиот континент-рече папата.

Тој предложи на 26 јануари да се одржи Ден на молитва за мир.

ТОП ВЕСТИ

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...