Патријархот Кирил: Русија ги зајакнува своите вооружени сили заради одбрана


Портпаролката на руското Министерство за надвореши работи, Марија Захарова реагираше на изјавата на шефицата на британската дипломатија Лиз Трас за „погубното влијание на Русија на Балканот“.

Таа потсети како западната коалиција, заедно со Лондон, тргувала со органи и шверцувала оружје на Косово и Метохија во 1990-тите.

„ За време на посетата на Балканот, Лиз Трас ги повика граѓаните на Босна и Херцеговина да не и веруваат на Русија, која има катастрофално влијание врз регионот. Експертите шепотат: Чудно е да се зборува за деструктивно и непринципиелно влијание на НАТО врз Балканот, но сепак потсетувам: Северноатлантската алијанса ја бомбардираше Југославија во 1999 година користејќи осиромашен ураниум“, рече Захарова, пренесува РИА Новости.

Таа потсети и дека „Лондон придонел за нивната подредена положба во текот на целиот период на зависниот престој на Словените на Балканот, поткопувајќи го на секој можен начин потенцијалот на националноослободителните движења“.

„ Не Британија, туку Русија помогна да се постигне грчка независност во 19 век, а кога тоа беше корисно за Лондон, Англија директно влезе во конфликтот против Русија и нејзините словенски сојузници на Балканот, како што беше случајот за време на Кримската војна и т.н. наречена источна криза во втората половина на 1870-тите“, рече Захарова.

Портпаролката на руското Министерство истакна дека „Балканот долго време се смета за буре барут во Европа“, а ескалацијата на противречностите во Југоисточна Европа ја поддржа и Велика Британија, бидејќи првенствено им наштети на интересите на австриско-германската коалиција и Русија во регионот, а што пак резултирало со Прва светска војна.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...