Пазарот на електрични возила ја вжешти побарувачката за литиум


Американската „Тесла“ и уште три кинески производители на електрични возила ги зголемија цените на производството. Илон Маск, сопственикот на „Тесла“, уште минатиот месец на Твитер објави дека цената на литиумот достигнала вртоглаво високи нивоа.
Побарувачката ја надминува понудата, со тоа што цените се зголемија за 558 отсто во однос на лани во јуни. Лани на индустријата ѝ беа потребни 504.000 тона литиум, надминувајќи ја понудата од 497.000 тона, а „Ес-енд-пи глобал маркет интелиџенс“ предвидува дека побарувачката оваа година ќе се зголеми на 641.000 тона додека се прогнозира дека понудата ќе достигне до 636.000 тона.
Австралија е најголемиот светски производител на литиум со 53 отсто, а потоа следуваат Чиле (25 отсто), Кина (14 отсто) и Аргентина (шест отсто). Најбрзиот начин за зголемување на понудата е овие земји да го зајакнат производствениот капацитет. Австралиската фирма „Пилбара минералс“ планира да го зголеми производството во својот рудник во западна Австралија за повеќе од 50 отсто до крајот на оваа година.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...