Пелистер не успеа – нов пораз од Нексе, Лазаров ги „крена“ Нант над Фухсе Берлин


Англиските гиганти Манчестер сити и Ливерпул остварија победи во првите мечеви од четврт-финалето во Лигата на шампионите и ќе бидат фаворити за пласман во полуфиналето на реваншите. Манчестер сити со „судни маки“ го скрши отпорот на Атлетико Мадрид, однесувајќи 1:0 победа на „Етихад“, додека Ливерпул благодарение на „атомското“ прво полувреме победија со 3:1 на гостувањето кај Бенфика.

Во судир на две различни фудбалски филозофии, таа на Пеп Гвардиола и таа на Диего Симеоне, Манчестер сити по доминацијата во текот на 90-те минути успеа да постигне само еден гол, кога во 70. минута генијалната асистенција на Фил Фоден, капитенот Кевин де Брујне во својот 50. меч во ЛШ да ја реализира во убав гол. Секако, сега им следува гостување на „Ванда Метрополитано“, каде што ситуацијата ќе биде сосема поинаква со домашните фанови зад грбот на „рохибланкос“.

Ривалите за премиерлигашката титула на Сити, Ливерпул, пак, исто така стигнаа до победа, позначајна бидејќи се работи за гостување, и сега ќе бидат фаворити за пласман во полуфиналето пред домашната публика на „Енфилд“. Притисокот од стартот на мечот се исплатеше во 17. минута, кога по еден корнер, Ибрахима Конате го постигна својот прв гол во дресот на „црвените“. Во 34. минута, по одличната асистенција на Трент Александер-Арнолд, на Садио Мане не му беше тешко да го удвои водството.

Бенфика покажа дека не е случајно во четврт-финалето со подобра игра во второто полувреме, кое го започна со голот на Дарвин Нуњез во 48. минута од мечот, но „казната“ за домаќините стигна во 87. минута, кога Луис Дијаз (кој во текот на зимскиот преоден рок пристигна од Порто) постигна прекрасен гол.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4 ФИНАЛЕ, 1.МЕЧ

Манчестер сити – Атлетико Мадрид 1:0

Бенфика – Ливерпул 1:3

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...